Zib Codestelsels: verschil tussen versies

Uit Zorginformatiebouwstenen
Ga naar: navigatie, zoeken
(Codestelsels voor waardelijsten)
(Waardelijsten)
 
Regel 49: Regel 49:
  
 
====Waardelijsten====
 
====Waardelijsten====
Het hoogst uitgegeven branchnummer voor waardelijst elementen is momenteel '''23'''.
+
Het hoogst uitgegeven branchnummer voor waardelijst elementen is momenteel '''24'''.
  
 
{| class = "wikitable"
 
{| class = "wikitable"
 
!Nummer!!Klasse!!Bouwsteen!!Codestelsel OID!!Codestelselnaam
 
!Nummer!!Klasse!!Bouwsteen!!Codestelsel OID!!Codestelselnaam
 
|- style="vertical-align:top;
 
|- style="vertical-align:top;
|rowspan = "3"|0||rowspan = "3"|Administratief||ContactPersoon||2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.23.1||ExtraRolcodes
+
|rowspan = "5"|0||rowspan = "5"|Administratief||ContactPersoon||2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.23.1||ExtraRolcodes
 
|- style="vertical-align:top;
 
|- style="vertical-align:top;
 
|rowspan="2"|JuridischeSituatie||2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.23.2||JuridischeStatus
 
|rowspan="2"|JuridischeSituatie||2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.23.2||JuridischeStatus
 
|-
 
|-
 
|2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.23.3||JuridischeVertegenwoordiging
 
|2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.23.3||JuridischeVertegenwoordiging
 +
|- style="vertical-align:top;
 +
|rowspan="2"|Opleiding||2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.24.1||CBS-SOI2016AGG3
 +
|-
 +
|2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.24.2||CBS-CTO2016
 
|- style="vertical-align:top;
 
|- style="vertical-align:top;
 
|1||SubBouwstenen||Contactgegevens||2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.22.1||TelecomDeviceTypes
 
|1||SubBouwstenen||Contactgegevens||2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.22.1||TelecomDeviceTypes
Regel 186: Regel 190:
 
|2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.7.3||WondVochtigheid
 
|2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.7.3||WondVochtigheid
 
|}
 
|}
 +
 
==== Extern beheerde Waardelijsten====
 
==== Extern beheerde Waardelijsten====
 
Het hoogst uitgegeven branchnummer voor beherende organisatie is '''1'''  
 
Het hoogst uitgegeven branchnummer voor beherende organisatie is '''1'''  

Huidige versie van 17 jul 2020 om 22:49

Documentatie

De documentatie is gebaseerd op Enterprise Architect versie 14.
Niettemin zijn de acties zoveel mogelijk ook voor versie 12 beschreven.

Inleiding

Bepaalde types concepten en waardelijsten van concepten in sommige bouwstenen bevatten elementen waarvoor geen SNOMED CT (of ander codestelsel) concept bestaat en waarvoor ook geen code aangemaakt gaat worden.
In deze gevallen wordt een 'eigen' codestelsel aangemaakt, zodat de waarden die deze zib concepten aan kunnen nemen toch gecodeerd kunnen worden vastgelegd en uitgewisseld.

Hiervoor is binnen het Zib centrum een root OID gereserveerd, te weten 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4
Bij het maken van 'eigen' codes wordt onderscheid gemaakt tussen codes voor concepten en codes voor waarden van waardelijsten.

Codestelsels voor concepten

Voor codes voor concepten is de branch 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.0 gereserveerd.
'Eigen' codes worden pas toegepast na overleg met het Terminologie centrum en na het opstellen van regels om het type elementen waarvoor dit geldt te identificeren.
Voor concepten geldt dat voor ieder type concept dat in aanmerking komt voor een 'eigen' code een nieuwe branch wordt aangemaakt onder de branch 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.0.
De conceptcode en de conceptcode naam worden in dit geval afgeleid van de DCM::ConceptId en de concept naam:

  • ConceptCode: DCM::ConceptId is van de vorm NL-CM:m.n.p (m,n en p zijn integers), de code wordt dan mnp, waarbij iedere integer altijd in drie cijfers wordt uitgedrukt, incl. nullen
Voorbeeld: DCM::ConceptId = NL-CM:12.2.4 dan wordt de code 12002004, waarbij overall leading zero's weggelaten mogen worden.
  • ConceptCodeNaam: Om de naam voldoende context te geven wordt de conceptnaam vooraf gegaan door de naam van het rootconcept van de zib.
Voorbeeld: voor het concept Benen uit de zib FLACCpijnScore wordt de conceptcodenaam 'FLACCpijnScore Benen'

Codestelsels voor waardelijsten

Voor codes voor waardelijst elementen is de branch 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.
Indien binnen een zib behoefte is aan nieuwe codestelsels voor het vullen van een waardelijst wordt voor deze codestelsels een nieuwe branch van de root OID aangemaakt met een branche één hoger dan het hoogst uitgegeven nummer.
Het hoogst uitgegeven nummer staat boven aan de lijst met codestelsels. Na het uitgeven van een nieuw nummer moet dit getal aangepast worden.
Voor ieder nieuw codestelstel binnen de zib wordt de branche uitgebreid, beginnend met .1, dus ook als er slecht één codestelsel wordt toegevoegd.

Codestelsels voor extern beheerde waardelijsten

Voor codes voor waarden van waardelijst elementen die niet door Nictiz worden beheerd maar door een externe partij is de volgende root OID gereserveerd: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5
Indien in een zib behoefte is aan verwijzing naar een externe waardelijst een branche aangemaakt met een nummer voor de beherende organisatie
Gerelateerde waardelijsten die in zibs worden gebruikt worden via deze branch verder uitgebreid.
Bijvoorbeeld, 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1 verwijst naar waardelijsten beheerd door IKNL. Elke waardelijst binnen deze externe branch krijgt vervolgens een opvolgend nummer.
De eerste waardelijst in deze branch is dus 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.1

Voorbeeld waardelijsten beheerd door IKNL

  • 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1 verwijst naar waardelijsten beheerd door IKNL.
  • Elke waardelijst binnen deze branch krijgt weer een opvolgend nummer. Een waardelijst in deze branch is 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.5 voor de waardelijst T_primaireTumor.
  • Deze heeft zelf (bij IKNL) momenteel meerdere waardelijsten waaronder bijvoorbeeld 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.5.1 voor waardelijst cT_primaireTumor.
  • Deze branche kan vervolgens in de toekomst weer een branch krijgen van bijvoorbeeld 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.5.1.1 voor cT_primaire tumor_borstkanker.

    Overzicht codestelsels

    In onderstaande tabellen zijn de tot nu te uitgegeven OID's weergegeven.

    Let op! Dit is tevens de bronregistratie van de uitgegeven OID's
    Bij het uitgeven van nieuwe OID's moet deze pagina bijgewerkt worden.
    

    Concepten

    Codestelsel OID Codestelselnaam
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.0.1 ScoreObservaties

    Waardelijsten

    Het hoogst uitgegeven branchnummer voor waardelijst elementen is momenteel 24.

    Nummer Klasse Bouwsteen Codestelsel OID Codestelselnaam
    0 Administratief ContactPersoon 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.23.1 ExtraRolcodes
    JuridischeSituatie 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.23.2 JuridischeStatus
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.23.3 JuridischeVertegenwoordiging
    Opleiding 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.24.1 CBS-SOI2016AGG3
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.24.2 CBS-CTO2016
    1 SubBouwstenen Contactgegevens 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.22.1 TelecomDeviceTypes
    4 Functionele status BarthelIndex 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.1.1 BarthelDarm
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.1.2 BarthelBlaas
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.1.3 BarthelUiterlijkeVerzorging
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.1.4 BarthelToiletgebruik
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.1.5 BarthelEten
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.1.6 BarthelTransfer
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.1.7 BarthelMobiliteit
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.1.8 BarthelAanUitkleden
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.1.9 BarthelTrappenLopen
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.1.10 BarthelBadenDouchen
    Defecatie 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.3.1 BristolStoolTypes
    MUSTScore 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.4.1 MUST_BMI
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.4.2 MUST_Gewichtsverlies
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.4.3 MUST_Ziekte
    SNAQScore 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.5.1 SNAQ_Gewichtsverlies
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.5.2 SNAQ_Eetlust
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.5.3 SNAQ_Voeding
    StrongKidsScore 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.17.1 SK_Gewichtsverlies
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.17.2 SK_Ziektebeeld
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.17.3 SK_Voeding
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.17.4 SK_Voedingstoestand
    SNAQ65+Score 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.18.1 SNAQ65+_Gewichtsverlies
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.18.2 SNAQ65+_Eetlust
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.18.3 SNAQ65+_Inspanning
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.18.4 SNAQ65+_BovenarmOmtrek
    SNAQrcScore 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.19.1 SNAQrc_Gewichtsverlies
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.19.2 SNAQrc_Eetlust
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.19.3 SNAQrc_Voeding
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.19.4 SNAQrc_HulpBijEten
    TumorClassificatie 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.10.1 T_Score_7Ed
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.10.2 N_Score_7Ed
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.10.3 M_Score_7Ed
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.10.4 R_Score_7Ed
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.10.5 G_Score_7Ed
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.10.6 StageGrouping_7Ed
    7 Sociale anamnese Woonsituatie 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.13.1 WoningType
    Wilsverklaring 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.14.1 WilsverklaringType
    10 Medische hulpmiddelen Infuus 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.12.1 LijnStatus
    12 Vitale functies Bloeddruk 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.15.1 ManchetType
    GlasgowComaScale 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.2.1 GCS_Eyes
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.2.2 GCS_Motor
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.2.3 GCS_Verbal
    ComfortNeoScale 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.20.1 CN_Alertheid
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.20.2 CN_Kalmte_Agitatie
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.20.3 CN_Ademhalingsreactie
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.20.4 CN_Huilen
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.20.5 CN_Lichaamsbeweging
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.20.6 CN_Gezichtsspanning
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.20.7 CN_Spierspanning
    FLACCPainScore 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.21.1 FLACC_Gezicht
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.21.2 FLACC_Benen
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.21.3 FLACC_Activiteit
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.21.4 FLACC_Huilen
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.21.5 FLACC_Troostbaar
    Gewicht 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.8.1 ContextKleding
    PijnScore 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.9.1 PijnMeetmethode
    13 Resultaten LaboratoriumUitslag
    TekstUitslag
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.16.1 ResultaatStatus
    14 Verrichtingen VrijheidsbeperkendeMaatregelen 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.6.1 InstemmingStatus
    15 Contacten Patientbespreking 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.11.1 PatientbesprekingType
    19 Huid Wond 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.7.1 OncoUlcerWeefsel
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.7.2 WondWeefselWCS
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.7.3 WondVochtigheid

    Extern beheerde Waardelijsten

    Het hoogst uitgegeven branchnummer voor beherende organisatie is 1

    Nummer Beheerder Coding System Name Waardelijst OID Waardelijstnaam/Branch
    1 IKNL TNM 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.1 TNMVersie
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.2 L_LymfatischeInvasie
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.3 Pn_PerineuraleInvasie
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.4 V_VeneuzeInvasie
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.5 T_PrimaireTumor (branch)
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.6 N_RegionaleLymfeklierenTumor (branch)
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.7 M_AfstandsMetastase (branch)
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.8 G_differentiatiegraadTumor (branch)
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.9 R_ResidueleTumor
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.10 AnatomischStadium (branch)
    2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.5.1.11 PrognostischStadium (branch)

    Codesysteem ScoreObservaties

    Dit codestelsel bevat uitsluitend codes voor concepten die onderdeel zijn van een gestandaardiseerde scorelijst.
    In overleg met het Terminologie centrum is besloten daar geen SNOMED CT codes voor aan te maken.

    OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4.0.1
    ConceptNaam ConceptCode
    ChecklistPijnGedrag Gezicht 12017003
    ChecklistPijnGedrag Mond 12017004
    ChecklistPijnGedrag Grimas 12017005
    ChecklistPijnGedrag VerdrietigeBlik 12017006
    ChecklistPijnGedrag Ogen 12017007
    ChecklistPijnGedrag Paniek 12017008
    ChecklistPijnGedrag Kreunen 12017009
    ChecklistPijnGedrag Huilen 12017010
    ChecklistPijnGedrag Onrustgeluiden 12017011
    ChecklistPijnGedrag Tranen 12017012
    ComfortScore Alertheid 12012003
    ComfortScore Kalmte_Agitatie 12012004
    ComfortScore Ademhalingsreactie 12012005
    ComfortScore Huilen 12012006
    ComfortScore Lichaamsbeweging 12012008
    ComfortScore Gezichtsspanning 12012009
    ComfortScore Spierspanning 12012010
    FLACCpijnScore Gezicht 12013003
    FLACCpijnScore Benen 12013004
    FLACCpijnScore Activiteit 12013005
    FLACCpijnScore Huilen 12013006
    FLACCpijnScore Troostbaar 12013007
    MUSTScore BMIScore 4005003
    MUSTScore GewichtsverliesScore 4005004
    MUSTScore ZiekteScore 4005005
    SNAQScore GewichtsverliesScore 4006003
    SNAQScore EetlustScore 4006004
    SNAQScore VoedingsScore 4006005
    SNAQrcScore GewichtsverliesScore 4029003
    SNAQrcScore EetlustScore 4029004
    SNAQrcScore BMIScore 4029005
    SNAQ65+Score GewichtsverliesScore 4030003
    SNAQ65+Score BovenarmOmtrekScore 4030008
    SNAQ65+Score EetlustScore 4030004
    StrongKidsScore GewichtsverliesScore 4028003
    StrongKidsScore ZiekteBeeldScore 4028004
    StrongKidsScore VoedingsScore 4028005
    StrongKidsScore VoedingstoestandScore 4028008

    Weescodes

    In een aantal oudere bouwstenen wordt nog gebruik gemaakt van een verzamelcodestelsel voor alle verweesde codes die niet in een ander codelstelsel uitgedrukt kunnen worden.
    Dit codestelsel heeft het bovengenoemde root OID (2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4) als identifier het heeft de naam NL-CM-CS.

    In onderstaande tabel staan de nog in gebruik zijnde weescodes met de zib en waardelijst waarin deze gebruikt worden.

    Let op! Deze lijst dient niet meer verder uitgebreid te worden.
    Nieuwe eigen codes dienen bij voorkeur in SNOMED CT opgenomen worden of
    in sporadische gevallen in een eigen codesysteem zoals hierboven aangegeven.
    
    Codestelsel: NL-CM-CS; OID: 2.16.840.1.113883.2.4.3.11.60.40.4
    ConceptNaam ConceptCode Description Bouwsteen Waardenlijst
    Geen geloof GeenGeloof Geen geloof Levensovertuiging LevensovertuigingCodelijst
    Humanist Humanist Humanist Levensovertuiging LevensovertuigingCodelijst
    Mormoon Mormoon Mormoon Levensovertuiging LevensovertuigingCodelijst
    Ja JA Behandeling is toegestaan en/of wenselijk. BehandelAanwijzing BehandelingToegestaanCodelijst
    Nee NEE Behandeling niet toegestaan en/of wenselijk BehandelAanwijzing BehandelingToegestaanCodelijst
    Ja, maar met beperkingen JA_MAAR Behandeling toegestaan en/of wenselijk maar met beperkingen die dan ook vermeld moeten worden BehandelAanwijzing BehandelingToegestaanCodelijst
    Forgotten to administer FORGOT Vergeten toe te dienen MedicatieToediening2 MedicatieToedieningRedenVanAfwijkenCodelijst
    Administration performer not available APNA Toediener niet aanwezig MedicatieToediening2 MedicatieToedieningRedenVanAfwijkenCodelijst